Historie sazenice jahodníku z Veselé

Obec Veselá je ve skutečnosti 12 km na jih od bývalého okresního města Semily. Je na severním okraji Českého ráje, vzdálena 4 km od městečka Rovensko pod Troskami a necelých 7 km od ojedinělé zříceniny hradu Trosky. Je to malá obec, která se proslavila první jahodárnou tohoto druhu.

Jahodník se začal ve Veselé pěstovat v roce 1966, kdy byl vysazen první hektar porostu. Vysadila se tehdy novinka v sadbě jahodníku a to Senga Gigana. Ihned od počátku byl záměr pěstovat jahodník nejen na plody, ale i na množení sazenic.

Přesto to měla být záležitost krátkodobá, k získání finančních zdrojů, které tehdy úpadkové družstvo nutně potřebovalo. Od pěstování jahodníku se mělo později ustoupit. Pravidelné příjmy, poměrně vysoký čistý zisk( 50% celkového příjmu) a možnost zaměstnání žen, které mechanizováním práce v rostlinné výrobě a zrušením některých odvětví rostlinné výroby nenalezly uplatnění, byly důvodem k tomu, že se v pěstování jahodníku pokračovalo i nadále.

Během pár sezon se vybudovaly postupně závlahové systémy na bezmála 150 ha. Ve středisku Jahodárna Veselá se nejvíce zaměřili na množení a prodej sazenic jahodníku. Sazenice jahodníku a maliníku byli žádány velkými zemědělskými podniky i drobnými pěstiteli z celé republiky, ale i ze zahraničí.

Nejvíce se do paměti doslaly sazenice stále plodících velkoplodých jahodníku, např. Ostara, Rabunda, Kletter. Jehož se stali největšími pěstiteli a propagátoři pěstování.

Zkoušeli různé způsoby pěstování jahodníku, pyramidy, balkonové truhlíky, květináče apod. Jako první v republice předvedli kruhovou pyramidu, čímž dali podmět k její výrobě.

V dílnách Jahodárny se zrodilo několik strojů potřebných pro ulehčení pěstování sazenic jahodníku. Jako např. stroj na pokládání folie, menší stroje na kultivaci a výsadbu jahodníku.

V roce 1978 se vybudovalo nové středisko pro uskladnění mechanizace a zařízení pro závlahy. S dostatečnými prostory pro uskladnění vytěžených sazenic, prostorná balírna a expedice, kde je součástí i společenská místnost pro více jak 100 lidí.

V dalších letech se snažili rozšiřovat pěstování a zlepšovat podmínky. Např. výstavbou skleníků.

Jahodárna Veselá byla jedna z největších a nejnavštěvovanějších jahodáren u nás. Dokládá to fakt, že každoročně k nim byly pořádaný zájezdy zahrádkářů a byly pořádány různé přednášky ohledně pěstovaní jahodníku.

Pro větší představu zájemců o sazenice, vytvořili zahrádkářské políčko. Vysázeny na něm byly všechny pěstované odrůdy jahodníku i některé již vyřazené pro porovnání. Byly zde i ukázky pěstování jahodníku v truhlících, květináčích a pyramidách čtvercových i kruhových. Všechny odrůdy byli zde soustředěny proto, aby se lépe porovnal vzhled, růst a plody a ostatní vlastnosti jednotlivých odrůd.

Pravidelně je každý rok zúčastnili výstavy Zahrada Čech v Litoměřicích, kde měli přidělený pozemek na svojí expozici. Dále je zúčastňovali ještě několika dalších zahrádkářských výstav jako např. Agrokomplex v Nitře.